آموزش فتوشاپ (۲)باز کردن فایل به وسیله ی ادوبی بریج (Adobe Bridge)
آذر ۱۸, ۱۳۹۶
آموزش فتوشاپ (۴) انتخاب یک ناحیه با استفاده از ابزار Marquee
آذر ۱۹, ۱۳۹۶
نمایش همه
استفاده از ابزارها

فتوشاپ ، برای خلق ترسیمات گرافیکی پیچیده برای پرینت، وب و نمایش بر روی موبایل،  مجموعه ی جامعی از ابزارها  را در اختیار دارد. به راحتی می توانید تمام کتاب را به کمک ابزارهای فراوان و تنظیمات ابزار فتوشاپ ، از جزییات پر کنید. با اینکه  قطعا یک مرجع مفید خواهد بود ، ولی هدف این اموزش ها نیست. درعوض به وسیله ی ابزارهای اندک  در  یک نمونه پروژه  شروع  به کسب تجربه می کنید. هر درس شما را با ابزارهای بیشتر و نحوه ی استفاده از ان ها، اشنا می کند. بعد از اتمام کل دروس این آموزش ها، شما پایه ای قوی برای شناسایی مجموعه ی ابزارهای فتوشاپ خواهید داشت.

انتخاب و استفاده از یک ابزار در پانل ابزار (tools)

پانل ابزار یک پنل باریک و بلند در منتهی الیه سمت چپ محیط کار است که شامل مجموعه ای از ابزارها، ابزارهای نقاشی و ویرایش، رنگ پیش زمینه (foreground) و پس زمینه(background)، مجموعه ای از جعبه ها (boxes)، و  ابزارهای نماسازی  (viewing) است.

با ابزار بزرگنمایی (zoom)  شروع کنید، که در همه ی برنامه ی ادوبی از جمله  Illustrator، InDesign و Acrobat نیز موجود است.

۱/بر روی پیکان دوتایی بالای پانل ابزار کلیک کنید  تا به حالت دو ستونه تبدیل شود. برای بازگشت پانل ابزار به حالت تک ستونه دوباره بر روی پیکان دوتایی کلیک کنید تا بتوانید از فضای صفحه نمایش استفاده ی بیشتری کنید.

7

۲/به نوار وضعیت(Status bar)  در پایین محیط کار (ویندوز) یا پنجره ی تصویر (مکینتاش) دقت کنید، به مقدار درصدی که در منتهی الیه سمت چپ ظاهر می شود توجه کنید. این عدد بزرگی فعلی تصویر را نشان می دهد.

8

۳/نشانه گر را بر روی پانل ابزار ببرید، و بر روی ایکون ذره بین نگه دارید تا یک راهنما (tool tip) ظاهر شود. این راهنما نام ابزار – ابزار بزرگنمایی (Zoom tool) –  و کلید میانبر آن (Z) را نشان می دهد.

9

۴/بر روی ابزار بزرگنمایی روی پانل ابزار کلیک کنید، یا کلید Z را برای انتخاب آن فشار دهید.

۵/نشانه گر را روی پنجره ی تصویر ببرید. نشانه گر شبیه یک ذره بین کوچک با علامت مثبت روی عدسی ان خواهد شد.

۶/بر روی یک جای دلخواه از پنجره ی تصویر کلیک کنید.
تصویر به اندازه ی درصدی از پیش تعیین شده بزرگ می شود که جایگزین مقدار قبلی در نوار وضعیت می شود. جایی که شما برای استفاده از ابزار بزرگنمایی کلیک کردید مرکز تصویر بزرگ شده می شود. اگر دوباره کلیک کنید ، بزرگنمایی به مقدار از پیش تعیین شده ی بعدی ادامه می یابد تا اندازه ی نهایی %۳۲۰۰ .

۷/کلید Alt  (ویندوز) یا Option (مکینتاش) را نگاه دارید تا نشانه گر ابزار بزرگنمایی ظاهر شود  که شبیه یک ذره بین کوچک با علامت منفی روی عدسی آن است.    یک جای دلخواه از تصویر کلیک کنید. و سپس    Altیا Option  را رها کنید.
اکنون تصویر به اندازه ی از پیش تعیین شده کوچک می شود و می توانید  مقدار بیشتر از تصویر را ببینید البته با جزییات کمتر.

۸ /اگر زوم  ناهمگن (Scrubby Zoom)  در نوار اپشن (options)  انتخاب شده باشد، هر جایی از تصویر کلیک کنید و ابزار زوم را به سمت راست بکشید(drag) . تصویر بزرگ می شود. برای کوچک کردن، ابزار بزرگنمایی را به چپ بکشید  .  وقتی بزرگنمایی ناهمگن را انتخاب کنید، می توانید با کشیدن ابزار بزرگنمایی از یک سو به سوی دیگر در تصویر عمل بزرگنمایی و کوچکنمایی را انجام دهید.

۹ /اگربزرگنمایی ناهمگن انتخاب شده است با رفتن به منوی اپشن ، آن را از حالت انتخاب خارج کنید. سپس با استفاده از ابزار بزرگنمایی ، یک مستطیل برای محصور کردن ناحیه ای از تصویر که شامل چراغ جلوی ماشین است ، بکشید.
تصویر بزرگ می شود و ناحیه ی محصور در مستطیل تمام پنجره ی تصویر را پر می کند.

1110

توجه: بزرگنمایی ناهمگن فقط در صورتی که پردازنده ی گرافیکی (Graphics Processor) در پانل عملکرد فتوشاپ (Performance Panel) در کادر محاوره ای عملکرد، فعال باشد قابل استفاده است. برای باز کردن  کادر محاوره ای از مسیر Edit > Preferences > Performance  یا Photoshop > Preferences >Performance، Performance را انتخاب می کنیم.

توجه: می توانید از روش های دیگری برای بزرگنمایی و کوچکنمایی استفاده کنید. به عنوان مثال، وقتی ابزار بزرگنمایی انتخاب شده است می توانید حالت بزرگنمایی یا کوچکنمایی را از نوار اپشن انتخاب کنید. می توانید از مسیر   View > Zoom In کوچک نمایی یا از مسیر View > Zoom Out بزرگنمایی را انتخاب کنید. یا می توانید مقدار درصدی جدیدی را در نوار وضعیت وارد کرده و کلید اینتر(Enter)  یا بازگشت (Return)  را فشار دهید.

با استفاده از ابزار بزرگنمایی از چهار روش برای تغییر بزرگنمایی در پنجره ی تصویر استفاده کردید : کلیک کردن، نگه داشتن  یکی از کلیدهای تغییر دهنده  (keyboard modifier) همزمان با کلیک ، کشیدن(dragging) برای بزرگنمایی و کوچکنمایی ، و کشیدن برای مشخص کردن یک ناحیه برای بزرگنمایی . بسیاری از ابزارهای پانل ابزار را می توان به وسیله کلید های ترکیبی و همچنین اپشن استفاده کرد. در درس های مختلف فرصت استفاده از این تکنیک ها را می یابید.

× پشتیبانی واتساپ !