نمونه کار طراحی سایت
طراحی سایت ریسپانسیو
سپتامبر 23, 2017
آموزش فتوشاپ (2)باز کردن فایل به وسیله ی ادوبی بریج (Adobe Bridge)
دسامبر 9, 2017

زمانی که با فتوشاپ کار می کنید متوجه می شوید که در اغلب موارد می توانید یک عمل را به روش های متفاوت انجام دهید. برای استفاده ی بهتر ازقابلیتهای گسترده ی ویرایش  در فتوشاپ ، در درجه ی اول باید با حرکت در محیط کار اشنا شوید.

1


شروع به کار در فتوشاپ

محیط فوتوشاپ شامل منوها، نوار ابزارها، و پنل هایی است که امکان دسترسی سریع به انواع ابزارها و گزینه های ویرایش واضافه کردن عناصر به تصویر را می دهد. همچنین می توانید با نصب پلاگین ها، دستورات و فیلترهای جدیدی به منوها اضافه کنید. فوتوشاپ با تصاویر بیت مپ شده و دیجیتالی سرو کار دارد. (به این معنا که نقاط متفاوت  تصویر از یک سری مربع های کوچک، یا عناصر تصویر به نام “پیکسل ” تشکیل شده است ). همچنین می توانید با بردارهای(وکتور) گرافیکی، متشکل از خطوط صافی که با تغییر مقیاس کیفیت خود را حفظ می کنند کار کنید.

می توانید اثار ارجینال در فتوشاپ خلق کنید، یا تصاویر را از منابع مختلف انتقال دهید مانند:

 • عکس های درون  دوربین دیجیتال
 •  سی دی های تجاری  تصاویر دیجیتال
 •  اسکن عکس ها، اسلایدها، نگاتیوها، ترسیمات، یا سایر اسناد
 • تصاویر ضبط شده ی ویدیویی
 • اثار خلق شده در برنامه های طراحی دیگر

 

شروع فتوشاپ و باز کردن یک فایل برای شروع

در ابتدای کار با فوتوشاپ تنظیمات را به صورت پیش فرض درآورید

1/بر روی ایکون Adobe Photoshop روی دسکتاپ دوبار کلیک می کنید و برای برگرداندن تنظیمات پیش فرض بلافاصله کلیدهای ترکیبیCtrl+Alt+Shift (Windows)  یا Command+Option+Shift (Mac OS) را نگه دارید. اگر ایکون فوتوشاپ را بر روی دسکتاپ نمی بینید از مسیر Start >  All Programs > Adobe Photoshop ان را بیابید یا به Applications folder یا the Dock (Mac OS) مراجعه کنید.

2/بعد ازدرخواست ، بر روی گزینه ی Yes برای تایید کلیک نمایید به این معنا که شما می خواهید فایل تنظیمات را حذف کنید..

توجه: به طور معمول، هنگامی که در حال کار بر روی پروژه خود هستید نیاز به برگرداندن تنظیمات پیش فرض ندارید. با این وجود، قبل ازکار بر روی هر درس این عمل را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود انچه برروی صفحه می بینید با توضیحات هر درس مطابقت دارد.

 

محیط کار فتوشاپ به صورت زیر ظاهر می شود.

2

 1. Menu bar
 2. Options bar
 3. Tools panel
 4. Mini Bridge tab
 5. Timeline tab
 6. Workspaces menu
 7. Panels

توجه : این تصویر نسخه ی فوتوشاپ در سیستم عامل مکینتاش را نشان می دهد . در ویندوز نیز ساختار مشابه است ولی بر روی سیستم عامل ها ی دیگر ممکن است متفاوت باشد .

فضای کاری به طور پیش فرض در فتوشاپ شامل نوار منو (menu bar ) و نوار اپشن(options bar)  در بالای صفحه نمایش ، پانل ابزار(Tools panel ) در سمت چپ ، و چندین پانل باز در سمت راست است.  وقتی سندهایی را باز کرده اید یک یا چند پنجره شامل عکس نیز ظاهر می شود که می توانید به طور همزمان در یک سربرگ(tab)  مشترک ان ها را نمایش دهید.

رابط کاربر فتوشاپ بسیار شبیه به Adobe Illustrator®, Adobe InDesign®, and Adobe Flash®  است . بنابراین یادگیری نحوه ی استفاده از ابزارها و پانل ها در یک برنامه به معنی یادگیری استفاده از ان ها در برنامه های دیگر نیز هست.

یک تفاوت اصلی بین محیط کار فتوشاپ در ویندوز و سیستم عامل مکینتاش وجود دارد:

در مکینتاش، می توانید با یک قاب برنامه (Application Frame) کار کنید، که شامل پنجره ها و پانل های برنامه در داخل یک کادر مجزا از سایر برنامه هایی که ممکن است باز باشند است. تنها نوار منو بیرون از کادر برنامه قرار دارد. کادر برنامه به طور پیش فرض فعال است، برای غیرفعال کردن آن منوی ویندوز (window)  را باز کرده و Application Frame را غیرفعال می کنید.

3

در مکینتاش قاب برنامه در برگیرنده ی تصویر، پانل ها و نوار منو با هم است.

3/از مسیر File > Open  به پوشه ی   Lessons سپس  Lesson01 ، که بر روی هارد ذخیره کرده اید بروید.

4 /فایل  01A_End.psd  را انتخاب و گزینه ی open  را کلیک کنید.    اگر کادر محاوره ای ظاهر شد مبنی بر عدم تطابق ok  را کلیک کنید.
فایل 01A_End.psd  در یک پنجره ی مجزا باز می شود که پنجره ی تصویر (image window)  نامیده می شود.

5/از مسیر File > Close  پنجره ی تصویر را ببندید یا بر روی دکمه یclose  بر روی نوار عنوان (title bar ) پنجره ی تصویر کلیک کنید (برنامه ی فوتوشاپ را نبندید).

4

× پشتیبانی واتساپ !